DRUKUJ
2016-10-25

Instrukcja obsługi BIP

Instrukcja obsługi BIP

Co to jest BiP?
Biuletyn Informacji Publicznej to urzędowy publikator teleinformatyczny, składający się z ujednoliconego systemu stron w sieci informatycznej. BIP został stworzony w celu powszechnego udostępniania informacji publicznej.

Dostęp do informacji publicznych zawartych w Biuletynie jest możliwy poprzez stronę główną Biuletynu - http://www.bip.gov.pl/ według menu podmiotowego lub przedmiotowego albo poprzez podmiotowe strony Biuletynu.

Informacje publiczne zawarte w Biuletynie organizuje się w postaci baz danych, a ich udostępnianie odbywa się w oparciu o mechanizmy baz danych.  Oprogramowanie serwera strony głównej Biuletynu oraz serwerów podmiotowych stron Biuletynu zawiera zabezpieczenia uniemożliwiające instalację na tych serwerach przez osoby nieuprawnione innego oprogramowania.

 

Menu główne
Kluczowym elementem, wykorzystywanym w celu pozyskiwania informacji znajdujących się w biuletynie, jest menu główne. Wyświetlane jest ono na każdej stronie serwisu, w postaci kolumny, po lewej stronie ekranu. Odnośnikiem kierującym do wybieranej kategorii danego działu jest nazwa tej kategorii. Po wskazaniu kursorem myszy takiego odnośnika, kursor przyjmuje postać charakterystycznej dłoni a tekst zostaje wyróżnionyy. Aby przejść do wskazanej kategorii należy wówczas przycisnąć lewy przycisk myszy.

Na każdej pod stronie Biuletynu Informacji Publicznej wyświetlana są przyciski: drukuj – widoczną stronę na ekranie można wydrukować, lub "pdf" - zapisac na swoim komputerze w formie pliku pdf


Wyszukiwarka
W prawym górnym rogu każdej strony biuletynu widoczne jest pole wyszukiwarki. Poszukiwane hasło należy wpisać w pole i potwierdzić kliknięciem przycisku szukaj. W odpowiedzi wyświetlona zostanie lista znalezionych artykułów, zawierających poszukiwane słowo lub wyrażenie.

 

Logo BIP
W lewym, górnym rogu ekranu znajduje się logo BIP z adresem głównej strony biuletynu. Logo to jest jednocześnie odnośnikiem do tej strony.